مستندات فساد 450 ميليون يورويي در اختيار رسانه‌ها قرار گرفت افشاگري بزرگ عليه معاون رئيس‌جمهورافشاگري بزرگ عليه معاون رئيس‌جمهور

سازمان بازرسي كل كشور مستندات مربوط به ماجراي 450 ميليون يورويي را منتشر كرد.


در پي تكذيب ماجراي 450 ميليون يورويي از سوي معاون اجرايي رئيس جمهور و تقاضاي وي مبني بر انتشار اسناد و مدارك مربوطه، سازمان بازرسي كل كشور مستند به مقررات خود خلاصه اي از گزارش و اسناد و مدارك مربوط به پروژه احداث تالارهاي بين المللي كيش را براي تنوير افكار عمومي منتشر كرد:
در اين اطلاعيه آمده است : آقاي حميد بقايي، معاون اجرايي رئيس جمهور، در مصاحبه با شماره 5348 روزنامه ايران (4/2/1392)، پس از مقدمه‌چيني خاصي، گفته است:

«خيلي از اين ادعاهايي كه گاهي بنده مي‌شنوم، اصلاً وجود نداشته است؛ مثلاً رئيس محترم سازمان بازرسي كل كشور، جناب آقاي پورمحمدي، چند وقت پيش مصاحبه‌اي را با يكي از اين خبرگزاري‌ها داشته و در آن مصاحبه گفته بودند كه قراردادي 450 ميليون يورويي در كيش منعقد شده است كه جلوي آن را گرفته‌اند. بعد از آن مصاحبه، بنده چندين نامه براي ايشان فرستادم و خواستم كه اين قرارداد را بفرستند؛ چرا كه اين موضوع اصلاًً صحت ندارد. 450 ميليون يورو مي‌دانيد يعني چقدر؟ خوب! اگر چنين قراردادي هست، لطفاً منتشر كنند. چرا معطل مي كنند؟ چنين چيزي اصلاً وجود ندارد و دروغ است... من چندين نامه براي ايشان فرستادم كه لطفاً قرارداد مورد ادعاي تان را بفرستيد. من در همين جا از رياست اين دستگاه نظارتي درخواست مي‌كنم كه قرارداد مورد ادعايشان را براي ما بفرستند يا به رسانه‌ها بدهند تا منتشر شود. يك چنين چيزي اصلاً وجود ندارد. بهتر است به جاي اينكه اتهام بزنند، اوّل اثبات كنند قراردادي هست و اگر وجود داشت تازه بايد اثبات كنند كه داراي اشكال قانوني است».

در پاسخ به تقاضاي مصرانه ايشان و به استناد اجازه مقرر در بندهاي «و» و «ح» ماده 66 آيين نامه اجرايي قانون تشكيل سازمان و نيز به منظور تنوير افكار عمومي، خلاصه‌اي از گزارش بازرسان سازمان و اسناد و مدارك مربوط به پروژه احداث تالارهاي بين المللي كيش اعلام مي‌شود:

1. در سال 1388 به پيشنهاد وزير مسكن و شهرسازي و تصويب رئيس جمهور، مقرر مي‌شود، براي برگزاري اجلاس سران كشورهاي غيرمتعهد (در سال 1391)، سالن مناسبي در تهران احداث شود. وزارت مسكن و شهرسازي، مبالغ قابل توجهي را هزينه مي‌كند؛ سپس، بدون مطالعه و ارائه دليل منطقي، محل اجراي پروژه از تهران به كيش منتقل مي‌شود. در اين جزيره نيز، پس از تحميل مبالغ سنگين به بيت‌المال، موضوع انتقال پروژه به شيراز و اصفهان، مطرح و مبالغ كلاني نيز هزينه مي‌شود و در نهايت، دوباره تصميم به اجراي پروژه در تهران گرفته مي‌شود؛ با اين توضيح كه اين بار پروژه نه در محل پيش‌بيني شده قبلي در تهران، بلكه در جنب سالن اجلاس سران احداث مي‌شود كه نهايتا مجموعه‌ي احداثي به موقع آماده نشده و به بهره‌برداري نمي‌رسد.

2. موضوع بحث آقاي بقايي، به احداث تالارهاي بين‌المللي در كيش مربوط است؛ بنابراين، از ساير امور مرتبط نظير احداث سالن در اصفهان با بيش از120 ميليارد تومان هزينه و تكميل نشدن آن و به بهره‌برداري نرسيدن خودداري مي‌شود.

3. آقاي بقايي كه از موضوع 450 ميليون يورو تعجب كرده، خطاب به خبرنگار مي‌گويد: «450 ميليون يورو مي‌دانيد يعني چقدر؟!» ايشان حتماً بايد نامه‌ خود به آقاي دكتر حسيني، وزير محترم امور اقتصادي و دارايي ( به شماره 475/10/892 و به تاريخ 23/8/89) را به خاطر داشته باشد كه در آن به‌صراحت نوشته است: «با عنايت به موافقت مقام محترم رياست جمهوري با احداث مجتمع تالارهاي بين‌المللي ايران- كيش، به منظور تبديل اين جزيره به محلي براي برگزاري نشست‌هاي بين‌المللي در سطح سران و مقامات عالي كشور، خواهشمند است، ضمن موافقت، دستور فرماييد تأمين مالي پروژه فوق‌الذكر تا سقف 450 ميليون يورو در فهرست فاينانس چين قرار گيرد.» (پيوست شماره 1)

نامبرده همچنين در نامه‌اي خطاب به آقاي دكتر عزيزي، معاون محترم برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور (به شماره 426/10/892 و به تاريخ 23/8/89) ضمن اشاره به احداث تالارهاي كيش، چنين تقاضا كرده است: «ضمن موافقت، دستور فرماييد نسبت به صدور مجوز ماده 62 پروژه فوق‌الذكر، فاينانس تا سقف 450 ميليون يورو اقدام گردد.» (پيوست شماره 2)

4. آقاي بقايي در نامه خود به آقاي دكتر عزيزي، معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور ( به شماره 253/10/892 و به تاريخ 7/4/89) به‌واگذاري پروژه به شركت فياك كيش از طريق ترك تشريفات مناقصه تصريح كرده است. (پيوست شماره 3) در حالي كه شركت فياك كيش در تاريخ 1/4/89 توسط آقاي يحيي فيوضي يوسفي و دخترش پانته‌آ (هر دو مقيم آمريكا) با سرمايه يك ميليون تومان به ثبت رسيده است و چهار روز بعد از تأسيس شركت (بدون داشتن تجربه، رتبه، قرارداد و بدون اخذ مجوز ترك تشريفات مناقصه)، مبلغ پنج ميليارد تومان از سوي سازمان منطقه آزاد كيش، در يك فقره چك در تاريخ 5/4/1389، به شركت فياك كيش، بابت پيش‌پرداخت، تحويل شده است. (پيوست شماره 4)

5. موافقت‌نامه اصولي، با موضوع احداث سالن اجلاس در كيش، در 9 بند تهيه شده، به امضاي آقاي فيوضي (پيمانكار) و رئيس و اعضاي هيأت مديره سازمان منطقه آزاد كيش رسيده است. پيش‌نويس نيز توسط آقاي فيوضي تهيه شده است. سازمان بازرسي در اين مرحله، پس از گردآوري اطلاعات لازم، به موضوع ورود كرده، و با هشدارهاي قانوني و توصيه‌هاي لازم سبب جلوگيري از ادامه اين كار شده است (پيوست شماره 5).

6. درباره اين ادعا كه چندين نامه در زمينه موضوع به سازمان بازرسي كل كشور نوشته و پاسخي دريافت نكرده‌اند، به آقاي بقايي يادآوري مي‌شود كه نامه‌هاي شماره 103522 (به تاريخ 1/6/91)، شماره 221121 (به تاريخ 21/11/91) و نيز نامه شماره 229669 (به تاريخ 1/12/91)، در پاسخ به مكاتبات نامبرده بوده است كه مشخص نيست، چرا مورد توجه قرار نگرفته است.

7. گزارش كيفري اين پرونده در تاريخ 5/4/1390 به مرجع قضايي ارسال شده، و عده‌اي احضار شده‌اند و موضوع در حال رسيدگي است.

8. ناگفته نماند رئيس محترم سازمان بازرسي كل كشور، در مصاحبه تلويزيوني با شبكه 2 سيما، در تشريح اقدامات پيشگيرانه سازمان در دستگاه‌هاي اجرايي كشور، اشاره‌اي هم به احداث تالارهاي كيش و موضوع 450 ميليارد تومان نموده‌اند و با هيچ رسانه ديگري مصاحبه نكرده‌، نامي از فرد يا افرادي نبرده و اتهامي را به كسي نسبت نداده‌اند.

شايسته است آقاي بقايي پاسخ دهند چرا بدون مطالعات اوليه براي تعيين محل احداث تالارها، مبالغ زيادي را در محل‌هاي مختلف هزينه كرده‌اند؟ آيا اين اقدامات نشانگر سوء مديريت نيست؟ همچنين بايد پاسخ دهند مابه‌التفاوت درخواست فاينانس 450 ميليون يورويي و موافقت نامه اصولي مذكور را چگونه محاسبه كرده و بر چه مبنايي بيش از 200 ميليارد تومان به مبلغ اوليه پروژه افزوده‌اند. به‌طوري كه در نامه‌ شماره 362/10/892 مورخ 17/6/1389 به قائم‌مقام بانك مركزي با اشاره به موافقت نامه اصولي، دستور كارسازي 450 ميليارد تومان را صادر مي‌نمايند. (پيوست شماره 6)

9. بالاخره معلوم نيست مكاتبات با مقامات مختلف و درخواست فاينانس تا سقف 450 ميليون يورو به چه منظوري بوده است؟ چرا شركت فياك كيش، كه بيشتر از چند روز از تأسيس آن نگذشته و فاقد تجربه و رتبه بندي بوده است، براي انعقاد قرارداد به منطقه آزاد كيش معرفي شده است؟ منظور از دستورهاي پي در پي به منطقه آزاد كيش، قائم‌مقام بانك مركزي، وزير اقتصاد ودارايي و معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور چه بوده است؟

این اطلاعیه در پايان اعلام مي‌دارد سازمان بازرسي با دقت كارشناسي و رعايت قوانين و با لحاظ مصالح عالي كشور موضوعات را از طرق قانوني پيگيري مي‌كند و پيوسته تلاش نموده وارد منازعات آزاردهنده و ماجراجويي‌هاي مخرب نشود، اما نسبت به منافع مردم و حيثيت نظام و دفاع از قانون و مبارزه با فساد جدي بوده و از وظايف قانوني و شرعي خويش كوتاهي نكرده و نخواهد كرد.

تهیه شده : در پایگاه خبری دادجویان آزادیخواه رزمگاه کماندو ایران
Tags: ,

About author

Curabitur at est vel odio aliquam fermentum in vel tortor. Aliquam eget laoreet metus. Quisque auctor dolor fermentum nisi imperdiet vel placerat purus convallis.

0 نظرات

Leave a Reply

نظرات و پیشنهادات شما در مورد این مطلب و خبر